Loader

Kırmızı meyvelerin sırrı

By : | 0 Yorum | On : 6 Ekim 2012 | Guzergah : Sağlık

Kırmızı sebze ve meyveler flavanoid ve likopen açısından çok zengin olduklarından vücudumuza çok yararlıdır. Bu maddelerin bazı kanser türlerinde ve mide, bağırsak hareketlerinde çok yardımcı oldukları söylenmektedir. Kalp rahatsızlıkları, nörolojik rahatsızlıklar ve kanser oluşumunu engelleyici güçleri vardır.

Domates ; Likopen ve C vitamini açısından çok zengindir.  C vitamini sayesinde vücuda demir emilimi yapılır, bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Likopen vücudun yağ emilimini azaltır, kalp krizi ve kanser önleyicidir.

 

 

 

Nar ; Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sayede belirli kanser türlerine karşı vücudu koruma altına alır. Kandaki kolestrolü düzenler, tansiyonu düşürür. Damar sertliğini önler. Kalp hastalıklarına karşı etkili bir meyvedir. Kandaki şeker oranını dengelediğinden şeker hastalarına karşı önerilir. Menapoz dönemindeki kadınların şikayetlerini azaltır. Eklem ağrılarına ve artrite iyi gelir.

 

 

Kırmızı üzüm ; Çok kuvvetli bir antioksidandır. Kanser engelleyicidir. Epilepsiye iyi geldiği düşünülür. kalp ritmini düzenler, kalp krizi engelleyicidir. Damar sertliğine ve dolaşıma iyi gelir. Kanı temizler ve karaciğer dostudur.

 

 

 

Kiraz ; Kolestrole iyi gelir. Kalp hastalıklarına karşı etkilidir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Böbreklerin çalışmasını düzenler, iyi bir idrar söktürücüdür. Damar sertliği, romatizma ve varislere iyi gelir. İyi bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.

 

 

Karpuz ; İçindeki likopen sayesinde kalp krizi ve kansere karşı koruyucudur. Yaklaşık %90’ı su olduğundan böbreklerin iyi çalışmasını sağlar ve kum, taş oluşumunu engeller. Bağırsak kanserine ve boşaltım sistemine faydaları saymakla bitmez.

 

 

 

Kırmızı erik ; özellikle kabuk kısmı kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini düşürür, kolestrolü dengeler. Sindirim sistemini düzenler, romatizmalı hastalarda ağrı kesici özelliği vardır. Karaciğer, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir

 

 

Çilek ; Çok iyi bir antioksidandır. kanı temizler, kalp rahatsızlıklarını önler. Kolestrole iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. iyi bir karaciğer dostudur. Cilde çok iyi gelir. Özellikle bol C vitamini ve likopen içerir.

 

 

 

Kuşburnu ; En fazla C vitamini içeren meyvedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansere karşı koruyucudur ve kolestrol dahil olmak üzere, damar ve dolaşım sorunlarına yardımcı olur. Romatizmaya iyi gelir.

 

 

 

Pancar ; Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Böbreklere iyi gelir. Şeker hastalığına karşı koruyucudur. Kırmızı pancar suyu, kanser tedavisinde yardımcıdır ve kanser oluşumunu engeller.

 

 

 

 

Kırmızı biber ; Bol C vitamini içerir. İçindeki likopen sayesinde kansere karşı kuvvetli bir koruyucudur.

Share This Post!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.